>ilk ve son kez…

>

Hayatınız boyunca bir çok arkadaşınız ve dostunuz olmuştur. Bazılarını sofranıza ve ailenize hiç çekinmeden takdim etmiş, sofranızda ağırlamış, akşam sohbetlerinizi aile ortamında paylaşmışsınızdır.
Kimi sohbetlerden ve toplantılardan bir iç huzuru ile ayrılmış, kimilerinden ise annenizin,babanızın ya da eşinizin sizi uyararak “lütfen az görüşelim” temennileri ile büyük bir huzursuzluk duyarak ayrılmışınızdır. Kimileri evinize davet edilerek gelmiş,kimileri ise sizi boğarcasına sürekli sizinle birlikte olmak istemiştir. Bin bir bahane uydurmanıza rağmen, emri vakilerle sizinle boy göstermişlerdir.
Bazı dostlarınız vardır ki, yanından ayrıldığınızda yeniden doğduğunuzu hissedersiniz. Hele benim gibi konuşmanın yük olduğu zamanları sıkça yaşayan bir insansanız, susarak dertleşmenin nirvasına ulaştığınız dostluklara her zaman daha yakın olmuşsuzdur ve kimilerine göre sıkıcı gelen insanları,derinliklerinden dolayı oldukça seversiniz.
Ben şahsen arkadaşlıklarımı her zaman kendim seçmeyi severim. Dayatmalarla kurulan dostlukları, yapay,yüzeysel olan ilişkileri ve hep kendisi konuşan,kendisini herkesten üstün gören insan müsvettelerini hiç sevmem ve adım adım uzaklaşırım. Avamlığı ağzına pelesenk yapmış,lafazanlıkla hokkabazlık arasında giden gelen, çokça kalıplaşmış cümlelerden örnekler veren ve cümlelerinin yarısı isyan ve başkaldırı kokan insanları keşfedince hayatımdan uzaklaştırırım.
Evin her köşesine “destursuz” daldırıp giren, eşinle seviyesiz ve haddine düşmeyen sohbetlere giren insanları ise siler atarım!
Eşinle yaşadığın ilişkide bile seviye olması gerektiğine inanan birisi olarak, seviyesini ve haddini aşmış arkadaşlıklardan koşar adım uzaklaşırım!
Terbiye bir insanın tüm hayatını ve amellerini ilgilendirir.
Hayatından bilerek ve isteyerek uzaklaştırdığın insanların şimdi yaşadıklarını anlamak ise hiç zor değil.
Bu insanlarla ilgili konuşmak bile vakit kaybı. En iyisi mi siz, tespit ettiğiniz bu insanları koloniler halinde baş başa bırakın. Onların vaktinde birbirleri ile ilgili sözleri bilip de şimdiki muhabbetlerine şahit olmanın tadı paha biçilemez 🙂
Hayatınızdan tamamen bilerek ve isteyerek uzaklaştırdığınız insanların listesini hemen çıkarın. Sonra bir kendinize bir de onlara dönüp bakın, hatta gerekirse başkalarından da şahitlik isteyerek kıyaslayın. Kim ne kaybetmiş, kim ne durumda, kim neyin kuyruk acısını çekiyor, kim kurtulmuş, kim halen kendi çamurunda boğulmakla meşgul o zaman çok daha iyi anlarsınız.
Unutmadan;
Kıymetli malı olanlar asla bağırmaz, insan bağırırken düşünemez. Çok konuşanların hepsine bakın, domatesci, biberci gibi sahip olduklarının değersizliğini bilip, kıymet artırımı yapıyorlardır…
Cümlelerimi sadece ve sadece çok sevdiğim, hayatımın son 10-15 yılında tüm varlıklarıyla bulunmuş ve varlıkları ile onore olduğum dostlarıma harcamak varken, vakit kayıplarım için yazdığım bu yazı ilk ve sondur.
Menfaatim onu emrettiği için muhatap olduğum ve o dönem öyle olması gerektiği için ciddiye aldıklarım ise size ait hiçbir cümle yok bu yazıda, değerinizle kalın diyorum J Zira bunu sürekli yaşıyorsunuz! “Böcek olmayı kabul edenler, ezilince şikayet etmemelidir” sözünü sizinle muhatap kılıyorum.
Küfrümüz edebimizi hiçbir zaman aşmadı şükürler olsun ama dünya dönüyor diye sizinde mi dönmeniz(!) lazım kardeşim !? Yaşadıklarınızdan ibret almak varken halen musibetlerin birilerinden kaynaklandığını düşünmek ne kadar da büyük bir gaflet?

Allah’a yakın olmam için, UZAK DURUN BENDEN !

Reklamlar

One comment

  1. Anonymous · Aralık 14, 2010

    >yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Her konuda duygusal dünyanızı bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s