>ülkücülük ;sonradan pişman olmak ??!!!

>

Ülkücü olmak ?
Uzunca bir süredir bu konu ile ilgili yazmak istiyordum. Ellerine “ülkü metre” almış insanlar birilerinin ülkücülüğünü sorgulayıp , birilerini “ülkücülük” ‘den aforoz edip birilerini de “ülkü devi” yapma gayretindeler.
Aslında bu konu ile ilgili yüzlerce yazı yazılmıştır. Fakat ben de elimden geldiği kadar konuya farklı açılardan yaklaşmaya çalışacağım.
Öncelikle ülkücü olmak, ülkücülük nedir ?
İnternette yaptığım kısa bir araştırmada bu sorunun cevabının “sonradan pişman olmak” demek olduğunu öğrendim !?? Bir taraftan bu açıklamayı yapan arkadaşlara kızarken diğer bir yandan da üzüldüm, diğer bir yandan da doğruluk payının yüksek olduğunu gördüm.
Neden mi?
Ülkücülük içsel tezahüratlarla, yapmış olduğu yanlışları A Reise, b Başkana dayandırmak,yüklemek değildir. Toplum ahlakını, toplum töresini,örfünü adetini koruma altına alarak “toplumsal bir yapım şirketi” kurmak demek değildir ! Ülkücülük her türlü düşünceye beynini kapatıp ,kendisi gibi olmayan herkese “pislik” atmak demek değildir ! Ülkücülük siyah takım elbiseyi forma yapmak demek değildir! Kendisi de kullandığı halde , birilerinin marka takıntılarını popülist cümleler kullanarak eleştirmek değildir. Ülkücülük her an saldırıya hazır halde durmak değildir. Ülkücülük 9 ışığı ve diğer Türkçü-Turancı yazarların kitaplarını okuyup da dünyaya gözünü kapatmak demek değildir. Ülkücülük , ülkücü sanatçılar, türküler ve Türk Sanat Müziği dışında şarkı dinlememek demek değildir. Ülkücülük tamamen kişisel sebeplerden dolayı birisiyle tartıştığınızda ocağın ya da partinin “o birisinin” karşısında olması demek değildir. İş böyle olmayınca ocağa ve partiye ” ülkücülüğü bitirdiler” diye çamur atmak demek değildir. Ülkücülük üniversitede ilim öğrenmek yerine beynini kof mekanlarda eritmek demek değildir. Ülkücülük ahlak zabıtalığı misyonu edinmek demek değildir. Ülkücülük asosyal olarak yaşamak demek değildir. Ülkücülük popülist bir milliyetçilik değildir. Ülkücülük zamana ve mekana göre farklılık göstermese de , değişen şartlarda inadına değişmemek demek değildir.
Bütün bunların tam tersi ülkücülüğün tarifi ise, yanılmışım, çok pişmanım, bu dakikadan itibaren “ÜLKÜCÜ” değilim !
Ülkücü ?
Reisin ya da başkanın olaylara bakış açısı dışında kendi bakış açısını geliştirmeyi ve uygulamayı bilmelidir. Ülkücü analitik düşünmelidir , dünyaya , olaylara ve insanlara at gözlüğü ile bakmamalıdır. Ülkücü sosyal olmalıdır , kültürel ve sosyal aktivitelerde hem aktör/aktris hem de seyirci olarak bulunmalıdır. Ülkücü dürüst olmalıdır. Olaylara, mekanlara ve insanlara göre bakış açısını değiştirmemelidir. Sırf artık herkes öyle düşünüyor diye birileri ile ilgili atıp tutmamalıdır. Ülkücü çalışkan olmalıdır, eline sigarayı alıp da akşama kadar “lak lak” muhabbetlerinde boy göstermemelidir. Türkçe’yi düzgün kullanmalı, kalıplaşmış kelimelerden, gayet ağır ithamlardan uzak durmalıdır. Ülkücü sahip olduğu fikriyattan bir paye kazanmak derdinde olmamalıdır. Başına gelen bir olayı partisi ve ocağıyla ilişkilendirmek yerine “uzak tutmalıdır” !
Ülkücü üstün iman ve ahlak sahibi olmalıdır.
Herkes gözünün içerisine baka baka birilerinin cebinden aldığını kendi cebine koymamalıdır.
Ülkücü bulunduğu yerin en iyisi olmalıdır.
Ülkücü alçak iftiraları, tehditleri ve küfürleri kendisine kalkan yapmamalıdır! Başarılı olamadığı noktada zırhını kötü hasletlerle edinmemelidir.
Ülkücülük ; “Türk ve İslam” ‘ı kendisine yol başçı yapar. İslam’ın olduğu yerde illegalite, Türk’ün olduğu yerde adaletsizlik olamaz !!
Birileri istedi diye, birilerine yakın olmak için ya da “burada herkes Ülkücü diye” ülkücü olunmaz.
Referanslarla ya da tanışmışlıklarla “ülkü devi” olunmaz! Bilmem nerenin ocak başkanlığını, ocak yöneticiliğini, bilmem ne ilin/ ilçenin parti başkanlığını yapmak ile dokunulmazlık hakkı tanınmaz, ülkü devi diye anılmaz ! Hizmetlerinden ve katkılarından dolayı teşekkür edilir ve başka da bir tilt verilemez ! Annesi , babası, kardeşi,ağbisi,eşi,dostu teşkilat içerisinde herhangi bir görevde bulundu diye söz konusu kişi “ülkü bilirkişisi” olarak anılmaz !
Ülkücü kendisine benzemeyenleri hiç bir şeye benzetememek demek değildir. Ülkücü şekilcilikten gayet uzak durmalıdır.
Ülkücü “kulluk” konusunda sadece ALLAH’ a , “Türkçülük ” konusunda ise sadece millet ve devletine karşı sorumlu olduğunu asla unutmamalıdır!
Bıyığı her sarkan, elini her “Bozkurt” yapan, partiye her gidip gelen, iki tane sloganı yan yana getirip olur olmaz, yerli yersiz slogan atan, hasbelkader zamanında partiye ya da ocağa yolu düşmüş, yaşayış,karakter ve ahlaklı ile hiçbir şekilde ne Türk’lüğe ne de İslam’a uygun olmayan , ötede oruç tutmayanı döven beri de oruç tutmayan, çokça kalender, çokça delikanlı sözleri diline pelesenk etmiş, Atsız romanlarından kendisine rumuzlar edinerek sanal alemde “bilirkişilik” yapan, hiçbir dayanağı, kültürü, birikimi ,ilgisi ve bilgisi olmaksızın bir dergi ve gazetenin demecinden yola çıkarak, hükümet,devlet ve siyasi konularda ahkam kesen, herhangi bir soru sorulunca şaşırıp kalan, kitap okumayı “ot” luk, üniversiteye gitmeyi, ya da gidip de dersleri sıkı takip etmeyi olumsuz algılayan, çokça küfür, çokça gayri ahlaki tavır, çokça avamlaşmış kelimeleri tüketen herkes ; ÜLKÜCÜ DEĞİLDİR !
Ülkücülüğün bir standardı yoktur.
Zamana ve mekâna hükmedecek kadar evrensel, cevher-i asliyesini kaybetmeyecek kadar milli olmalıdır.
 

Ve son olarak Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu der ki ;
“Ülkücüler, kavga etmek veya savaşmak için kurulmuş bir teşekkül değildir. Biz yazılarımızda her ne kadar “savaş” kelimesini kullansak da bu tabirden kastettiğimiz mana hep mecazidir. Ülkücü Türk milletini fezalara yükseltip, ebediyete kadar ayakta tutmak gayesiyle fikir ve iman mücadelesi yapmaktadır. Milli varlığını ve değerlerini korumaya, yüceltmeye çalışmaktadır. Bu sebeple şahıslarla uğraşmaz. Menfaat grupları ile meşgul olmaz. Eğer bazen başa baş, dişe diş dövüşmek zorunda kalıyorsak; o ülkücünün hiç arzu etmediği halde, canını korumak için istemeyerek katıldığı arızi bir durumdur. Ülkücüler kendilerini yalnız millet ve devlet emrinde vazife yapmak için hazırlamaktadırlar.”
Sevgiyle …

 


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s