>ÜZÜLME,KALDIR BAŞINI YERDEN !

>

Şimdi sessizim…
Sessizliğim bozuyor boylu boyunca uzayan yalan silsilesini. Suskunluk bir kabul ediş oluyor sizin diyarlarınızda. Ama bizim diyarlarımızda her zaman için suskunuk direncin ve adam gibi adam olmanın ilk adı,ilk adımı olur.
Aslında daha önceleri de çok duymuştuk. Sizin gibilerin harcı yalnızca dürüstlüğü, ahlakı ve adamlığı yaka rozeti yapmışlar ile karılıyordu. Sizin duruşunuzun dik olması suçsuz,günahsız,yalnızca kendi halinde hayatına devam edenlere çamur bırakmakla mümkündü. Sizden çok gördük aslında, sizden çok tanıdık. Ama maalesef hiçbir zaman bizimde diyarlarımıza uğrayabileceğinizi düşünmedik. Çünkü adım adım kaçtık sizden ,adım adım uzaklaştık. Hiçbir davetinize icabet etmedik, hiçbir laf cambazlığında sizinle aynı ipte dans etmedik, hiçbir zaman dedikodunun ve nifakın merkezinde olmadık. Siz hep o karelerde fotoğraflamak istediniz bizi, biz o karede sizinle hiçbir zaman poz vermedik. Ben burada üzerime düşeni en iyisi ile yapar çeker giderim dedik. Ama sizin de söylemiş olduğunuz gibi sizin çarkınızın bir dişlisi olup da tutunmak varmış düzeneğe. Asıl adamlık (!) adam gibi adamlara iftiraları sallayıp sonra da arkaya bile bakmadan çekip gitmekmiş. Yıktıklarını , devirdiklerini, kırdığı kalpleri görmezden gelmekmiş adamlık.
Adamlık ; su içeceği çeşmeye çamur atmakmış sonra da utanmadan çeşmeye olan sadakatten bahsetmekmiş. Nan-ekmek hakkını görmezden gelmekmiş, aynı sofrada oturup defalarca yemek yediğin insanları su-i zanlarla töhmet altında bırakmakmış adamlık. Hastalıklı beyinlerinizde oluşturduğunuz hikayeleri gerçekmiş gibi destan anlatıyor gibi anlatmakmış tecavüze uğramış benliklerinizden çıkan kelimelerle ishal olmuş ağızlarınızdan!
Adamlık ; dik duran bir insanı eğip bükmek için bir şey bulamadığında eline çekici alıp da örse vuruyormuşçasına vurmakmış. Bir de sonra arkasından bakıp “eğdim işte, büktüm işte,havanı da aldım işte” diye avam edebiyatı yapmakmış. Herşeyi adı kadar iyi bildiği halde ahde hiçbir zaman vefasızlık göstermeyen bir benliğin karşısında fütursuzca konuşmakmış adamlık !
Adamlık ; makamına gelip de “sen ağasın,sen paşasın” dediğin insana salt herkes artık öyle diyor diye “sen rezil,sen aşağılıksın” demekmiş. Adamlık sen ağlarken seninle birlikte için için ağlayan bir insan ağlıyorken arkanı dönüp gitmekmiş. Bir gün olsun halin vaktin nedir diye sormamakmış! İki gün görmeyince özledim dediğin insanı aylarca görmesen dahi burnunun direği sızlamamasıymış.
Adamlık ; yalan söylemekmiş. Adamlık yalanı kendisine destur edinmekmiş. Bir tane bile dik duruşa sahip olan bulamadığın diyarlarda dik duran her fidanı kökünden kesmekmiş. İdealleri,hayalleri olan bir insanın hayallerini iki dudağının arasına sığdırma cüreti göstermekmiş.
Adamlık; dik durmak ,onurlu olmak ve idealist olmak adına yıllarca uğraşan bir şahsiyetin şahsiyetini sözde iki kelimesiyle kırma hevesiymiş. Adamlık yok saymakmış,hiçe saymakmış….
Evet …
Acı çektiğimi hissediyorsunuz değil mi?
Ne mutlu…
Sanmayın dostlar (!) acım kaybettiğim yarınlarım, kazanamadığım makamlarım adına… Acım yanılgılarım adına… Yüreğime düşen ateşlerin birer birer kora dönmesi adına…
Siz hiçbir zaman bilmediniz ne kadar sevildiğinizi ya da ne kadar değer verildiğinizi. Bizim diyarlarımızda kötülüğün esamesinin okunmayağını bilemediniz. Bizim olduğumuz yerde yalanın,riyanın,iki yüzlülüğün,kahpeliğin, birşeyler kazanmak adına birilerinin yarınlarına kaybedişler sunulmayacağını bilemediniz. İftiraları atarken kıyamet günü o iftira atan dilinizin boynunuza dolanmayacağınızı ve bir gün karşımda söylediğiniz lafların ayaklarınız altında paspasa dönüşüp sizi düşüreceğini bilemediniz.
Biz hiç mi bilmiyorduk sizce? Hiç mi duymamıştık kulaklarımızla ,hiç mi görmemiştik gözlerimizle yalnışlarınızı ? Bize yüklenen misyon yanlışı deşifre edip de ondan pirim kazanmak değildi, pirim alacağımız bir futbol maçında değildik değil mi? Olanı söylemeye korkan bir benliğin sahibi idik biz,siz olmayanı nasılda fütursuzca söylediniz?
Biz bilirdik ki İŞİTEN VAR ! Biz bilirdi ki kimse duymasa dahi bir duyan var. Biz bilirdik ki bir bilen var. Rabbim bile hesabı sormak için defalarca şans verirken insanoğluna hesap sormak kimin haddine idi !?Biz yine biliyoruz Dostlar (!) … Küstüğü için yaşamadık tüm bunları…. İstemediği için,gözden çıkardığı için gözden çıkarmadınız siz de bizleri… Sizlerin sandığı gibi “herkes ettiğini bulur” hesabında ettiğimizi bulmuyoruz. Ne mutlu ki yalanların,riyaların,iki yüzlülüklerin,kahpeliklerin arasından çekip çıkardı benliğimizi ! Ve bir mapushane örneğinde varlık gösteriyor şimdi benliğimiz.
Türkülerimiz de aynı,sözlerimiz de aynı,sevdiklerimiz de, sevmediklerimiz de…
Halen kahvenin en acısını, insanın en dertlisini, sözlerin en delikanlısını seviyor bu benlik ! Kimse adımızı bir kağıda yazmaya cüret bile etmese de kağıtları insanlık adına gözyaşları ile ıslatıyor bu benlik ! Kimilerinizin bildiği gibi her Cuma yine Yasin ile süsleyip donatıyor odasını bu benlik ! Ve halen,evet halen ; kimsenin arkasından kötü düşünmüyor bu yürek,selamın en güzeliyle selamlayıp,hayır duasının en deriniyle uğurluyor insanları!
Şimdi evet… Biz ağlıyoruz. Semadan ellerimize uzanmış gerçekliği görerek ağlıyoruz. Yüreğimizi yarıp da içini gören gerçeklikle yaşıyoruz. Bizi unutmayan gerçekliğin önünde yüzümüze şamar gibi vurulan gerçeklerle ve sırtımıza saplanan hançerle dua ediyoruz. Taşlanan,sürülen ve yuvasına göz yaşları içerisinde bakan bir Nebi’nin ümmetine yakışır şekilde geride bıraktıklarımıza bakıyoruz.
Silkiniyoruz… Gözyaşlarımız; fitnenin,fesadın,iki yüzlülüğün,yalanın,riyanın içerisinden uyanışımız oluyorlar. Sanıyor muyuz ki bizi sevmiyor..Hayır çok seviyor. Sizin artınız benim eksim,sizin eksileriniz ise benim artım oluyor.
Ve yine de ellerim yanı başınızda…
Ve yine kulaklarım size doğru açık hayır haberlerinizi duymak adına,ve yine gözlerim bekliyor güzelliklerinizi görmek adına…
Semadan bir ses duyuyorum; ÜZÜLME,KALDIR BAŞINI YERDEN !
Kaldırıyorum, bitiyor bu buhran! Yeter !
LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA !!!

“Üzülme Allah (cc) bizimle beraberdir”(Tevbe-40)
29 Mart 2010
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s