“benim adım ANADOLU”

 Büyük ve yüce kadınlara sahip olmayan bir millette “büyük adamlar” asla yetişmez! “Büyük erkekler” çoğu zaman “büyük kadınların” eseridir.

 Kadınlar toplumumuzun çekirdeği olan ailenin temel taşıdır. Aile onların etrafında aydınlanır ve şekillenir. Türk toplumunda kadınların yeri hem İslamiyet’ten önce hem de İslamiyet’ten sonra her zaman için nirengi noktasında bulunmuştur.  Bilge Kağan kitabesi “Sizler anam, hatun, büyük annelerim, hala ve teyzelerim, prenseslerim…” hitabesi ile başlar. Selçuklularda Melikşah’ın karısı Terken Hatun’un siyasi hayata çok önemli katkıları olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kadın efendiler ve valide sultanlar devlet yönetiminde ve stratejik kararlarda söz sahibi olmuştur.

 Günümüzde Türk kadını hayatın her aşamasında söz sahibi olmaktadır. Evinde ve hayatın her kademesinde eşine en büyük yardımcı, çocuklarının gelişiminde, büyümesinde, eğitiminde en önemli unsurdur.

 Türk kadınları, kendilerini feminizm gibi batı kaynaklı dayatmalarının içerisine hiçbir zaman hapsetmemelidir.  Ona kendisi için gerekli olan hak ve hukuk yüce dinimiz İslam tarafından verilmiştir. Üstünlük, hükümranlık hevesi, hakkı kötüye kullanmak, kötülük, himayesi altında bulunanlara istediği gibi hükmetmek gibi bir durum asla söz konusu değildir. Yüce Allah (cc), bu konuda Rum süresi 21. ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor: “Size, nefislerinizden kendilerine ısınmanız için zevceler yaratmış olması, aranızda bir sevgi ve esirgeme yapması, bunların hepsi, onun ayetlerindendir.” Ayet-i kerimeden de anlaşıldığına göre; erkeğin aile içindeki hâkimiyeti mutlaktır ve bu hâkimiyet sevgi ve merhamete dayanmaktadır.

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1857 yılında New York’lu dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteyerek, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile başladı. Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edildi.

 Ya bugün?

 Dünya kadınlar günü bugün, birilerinin bölücü heveslerini ortaya çıkarmak adına, birilerinin özgürlük, eşitlik, hukuk, adalet adı altında kendilerine rant sağladığı, irinlerini etrafa saçtıkları bir gün haline geldi.  

Tüm dünya tarafından kutlanan emekçi (!) kadınların gününde,  bizler de bugünü tüm şehit analarımıza, oyuncaklarıyla oynaması gerekirken, cephede savaşan Onbaşı Nezahat’e, kundaktaki bebeğini beşiğe koyup onurunu korumak için savaşan Nene Hatun’a, vatanını, şerefini korumak sadece erkeklerin değil, bizim de görevimiz deyip, erkek kılığına girerek savaşan Halime’lere, aklını kullanarak erkeklerin yapamadığını yapan Hatice’lere,  Kara Fatma’lara ve daha binlerce “Benim Adım Anadolu!” diyen, eksi otuz – kırk derece soğukta, çocuğunun üzerindeki battaniyeyi taşıdıkları cephanenin üzerine örten adsız kahraman annelerimize, ninelerimize  armağan ediyoruz. 

Biliniz ki bizlere, ne televizyon ekranlarında her gün arz-ı endam eyleyen güzeller (!) , ne de bilmem hangi milletin hangi şartları içerisinde ortaya çıkardığı ideolojiler hükmedebilir. Bizler Türk Kadını’nın “Vitrin Süsü” değil, “Vitrinin Ta Kendisi” olduğunu kabullenmiş olarak, varlığının, duruşunun, asaletinin, erdemin ve sadakatin timsali analarımızın, nenelerimizin “Benim adım Anadolu” diyenlerin yolundayız.

Ve dahası bizler tarihte hiçbir dönemde bu kadar ihanete maruz kalmamış milletimizi, ihaneti okşayanlardan, ihaneti serbestçe icra edenlerden uzak tutmaya söz veriyoruz. Bizler dün analarımızın, nenelerimizin sahip çıktığı  İstiklalimize,  bugün sonuna kadar sahip çıkacağız. Bizler biliyoruz ki ; “Bıldırcının beyliği arpalar biçilene kadardır !” , bu beyliği dağıtmak, bu ihanet zincirini dağıtmak adına terlerimizi sonuna kadar akıtmaya hazırız !

 “Bırak üç beş fahişe kendine yazık etsin, sen yine Fatihler doğurmaya namzetsin!”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s